wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Bezpieczniki topikowe

Bezpieczniki topikowe

Bezpieczniki topikowe

Niezawodne bezpieczniki

W bardzo wielu dziedzinach życia, najprostsze rozwiązania okazują się zazwyczaj najlepsze. Nie inaczej jest w przypadku zastosowania nieskomplikowanych w swoim działaniu bezpieczników topikowych. Znane od dawna, głównie pod potoczną nazwą 'korki” bezpieczniki topikowe starego typu, montowane wszędzie, gdzie było to konieczne, do dziś są chętnie wykorzystywane w wielu budynkach. Zasada działania bezpieczników tego typu jest niezwykle prosta, a cała jej esencja tkwi w samej nazwie – „topikowy” dlatego, że pod wpływem zbyt wysokiego obciążenia lub zwarcia, rdzeń bezpiecznika nagrzewa się, a następnie topi, czyli przepala, zaś ciągłość obwodu elektrycznego zostaje przerwana. Wówczas zużyty topik należy zutylizować i wymienić na nowy egzemplarz.
W naszej ofercie znajdziesz niezawodne bezpieczniki topikowe nowej generacji, zróżnicowane pod względem rodzaju gniazda, prądu i napięcia znamionowego, idealne, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i przemyśle. Wśród nich: wkładki topikowe instalacyjne, wkładki topikowe przemysłowe, wkładki topikowe D0 oraz wkładki topikowe cylindryczne.
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Zainwestuj w dobry bezpiecznik

W wielu mieszkaniach, mimo rosnącej popularności bezpieczników automatycznych wkręcanych, nadal stosowane są bezpieczniki topikowe, które w przypadku zwarcia w instalacji elektrycznej przepalają się i wymagają wymiany. Ich duża popularność wynika z niskiej ceny za bezpiecznik, ale również jest efektem wykorzystania tego rodzaju bezpieczników w skrzynkach starego typu.


Rodzaje bezpieczników

Pod względem sposobu działania najogólniej bezpieczniki wkręcane można podzielić na bezpieczniki automatyczne, które po zwarciu można załączyć poprzez wybranie odpowiedniego przycisku, oraz bezpieczniki topikowe, które po zwarciu przepalają się. Takie bezpieczniki nadal są powszechnie stosowane w przemyśle oraz w domach prywatnych. Różne charakterystyki bezpieczników topikowych pozwalają na ich dalszy podział na bezpieczniki lub wkładki instalacyjne, przemysłowe, cylindryczne oraz D0. Podobnie jak w przypadku bezpieczników automatycznych, także przy wyborze bezpiecznika topikowego należy się kierować mocą bezpiecznika głównego w danym wnętrzu. Najpopularniejsze bezpieczniki topikowe to bezpieczniki 10A oraz 16A, pracujące przy napięciu znamionowym rzędu 500A. Różne rodzaje bezpieczników topikowych muszą również spełniać normy PN-IEC 269-1, EN 60269 oraz PN-87 / E-93100.


Charakterystyki bezpieczników topikowych

Podział na różne rodzaje bezpieczników w zależności od ich zastosowania nie wyczerpuje dalszego podziału bezpieczników. Szczególnie duże zastosowanie bezpieczniki topikowe mają w przemyśle, dlatego są tu dostępne różne rodzaje wkładek topikowych z wkładkami Kombi czy wkładkami silnikowymi włącznie. Przy zastosowaniu przemysłowym wkładki topikowe mogą być wykorzystywane do zabezpieczania urządzeń rozdzielczych oraz obwodów elektrycznych, do których podłączone są silniki elektryczne ważnych urządzeń. Natomiast wkładki cylindryczne o bardzo zróżnicowanej mocy (nawet od 2A) wytrzymują napięcie znamionowe rzędu 400V, są zatem rekomendowane w przypadku mniejszych urządzeń elektrycznych oraz obwodów, do których takie urządzenia są wpinane.
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl